Witamy w salonie grafik indywidualnych! Jeśli chcesz mieć jedyny, niepowtarzalny outfit w całym Margonem, lepiej nie dało się trafić. Usiądź wygodnie i powiedz nam: jak chcesz wyglądać, żeby się wyróżniać? „Hmm, może jakiś duch?” Przykro nam, nie możesz tak wyglądać. „W takim razie, chcę mieć postać na koniu”. Niestety, nie możesz przekroczyć tych oto ramek. „Cóż, może jakiś kowboj?” Słucham? Musisz mieścić się w ramach czasowych od starożytności do XVI wieku. „Hola, a pizzeria? A youtuber Mandzio?” Cisza! Pizzeria Mandzia nie ma tu nic do rzeczy! „W takim razie chcę mieć tylko rogi”. Rogi mogą być, ale nie za długie. „A stare outfity z czasów starego silnika gry? Mielibyście ułatwione zadanie”. Nie, ponieważ walczymy ze starymi grafikami Margonem; musimy iść do przodu i zapomnieć o przeszłości. Spójrz tam – oto lista dostępnych wyglądów indywidualnych. Wybierz sobie dowolny z podanych, w końcu to Twój własny, niepowtarzalny wygląd.

Takim oto krótkim wstępem postanowiłem rozpocząć artykuł (pół artykuł, pół felieton) o nowości w Margonem – zmianie w systemie grafik indywidualnych. Lordz swoim tematem rozpoczął dość ciekawą dyskusję, która z jednej strony rozochociła graczy i poszerzyła pole manewru dla grafików, a z drugiej… Jak czytamy z jego postu:

„Na chwilę obecną można wprowadzić postać przedstawiającą elfa, człowieka bądź krasnoluda.
Wstępnie chciałbym rozszerzyć tą pulę o rasy powszechnie występujące w Margonem, np. orków bądź gnomy oraz zmodyfikować kilka innych zapisów”. 

Podana nieco niżej lista wytycznych jeszcze bardziej rygorystycznie nakłada na graczy obowiązek wpisywania się w wytyczne, co dotyczy nie tylko grafik, ale również samych postów w temacie.

– można proponować tylko postaci humanoidalne, łatwe do wpisania w formę „golasa”
– można proponować tylko postaci występujące w grze Margonem i zgodne z klimatem fantasy oraz epokami od starożytności do XVI wieku.
– można proponować tylko postaci które nie są „czystomagiczne”, tj. nieumarli/demony/anioły/duchy są wstępnie wykluczone (są plany względem tego typu postaci, jednak nie mogę Was w nie wtajemniczyć, toteż proszę pominąć ten aspekt).
– można proponować tylko rzeczy które nie są wykluczone przez wyżej wymienione zasady które nie zostaną zmienione.
– jak najbardziej można dopytywać wyjaśnienia dlaczego taka, a taka zasada musi pozostać niezmienna, jednak nie obiecuję że będę w stanie udzielić w pełni satysfakcjonującej odpowiedzi

Dlaczego administracja nie chce dać grafikom wolnej ręki co do tworzenia outfitów indywidualnych? Generalnie, sam byłbym przeciwny tym, którzy w tej stylizowanej na średniowieczny klimat grze chcieli mieć wygląd robota. Co jednak z robotami-golemami, które występują w grze jako NPC? Co z eventami, podczas których można zamienić się w galaretę, człowieka-piernika, pączka, a nawet pszczołę? Graczy z outfitem indywidualnym jest na tyle niewielu, że dało się ich spokojnie spisać w temacie na forum: link. Mimo że lista wydaje się długa, jest niczym wobec ogromu graczy, których na chwilę obecną jest ponad 350 tysięcy. Sam natknąłem się jedynie na kilka osób z nietypowym wyglądem.

Z tematu dyskusyjnego co chwilę znikają niektóre posty, które nie wpisują się w wytyczne. Na Margohelp gwarantujemy Wam całkowitą swobodę komentowania, dlatego też zachęcam do rozmowy również tutaj.